تبلیغات
                                                                                  خدای بزرگ است اهورا مزدا                من کوروش                پادشاه جهان,شاه بزرگ                شاه نیرومند                شاه چهار گوشه جهان                پسر کمبوجیه, نوه کوروش, نبیره چیش پیش, شاهان بزرگ, شاهان انشان, از تبار پادشاهی جاودانه, آنکه پادشاهیش را خداوند دوست می داشت.                آنگاه که من آشتی خواهان به بابل اندر شدم, مردم گامهای مرا به شادمانی پذیرفتند.                سربازان بسیار من دوستانه اندر بابل گام بر میداشتند, نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این سرزمین وارد آید.                من برده داری را بر انداختم                درماندگیشان را چاره کردم, فرمان دادم همه مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و کسی آنان را نیازارد                من همه شهرهای ویران را از نو ساختم                همه نیایشگاه های بسته را گشودم                همه مردمان آواره را به جایگاه خود برگرداندم                خداوند بزرگ از کارهای نیک من خوشنود شد                بشود که دلها شاد گردد.                نبشه کورش بزرگ پادشاه ایران-بابل 538 پیش از میلاد                                                                             e-mail: sshetaban206@gmail.com دستی که خاتم بوسید - نوشته ای کوتاه درباره روز کارگر
دستی که خاتم بوسید
کارگران نیروی محرکه چرخهای صنایع جهان هستند. حمایت از جامعه کارگری حمایت از تولید کننده و مصرف کننده است.

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 17 خرداد 1388

در اول ماه مه 1886 کارگران شیکاگو برای 8 ساعت کار روزانه تظاهرات گسترده ای کردند که توسط پلیس سرکوب شد. روز اول ماه مه بعنوان روز جهانی کارگر اعلام شد و بصورت سمبلی برای مبارزات کارگران برای دستیابی به حقوقشان در آمد.
در کشورهای پیشرفته ی سرمایه داری به دلیل مبارزه اتحادیه های نیرومند کارگری و فعالیت آزاد احزاب چپ و سوسیالیست، تعطیلی و مراسم روز اول ماه مه بصورت قانون در آمده است و هر سال تظاهرات و مراسم بزرگی بر پا می شود که حالت جشن و شادی اتحاد و مبارزه ی مشترک دارد.
آن زمانی که کارگران شیکاگو دست به تظاهرات زدند جامعه ی ما هنوز از شکل سنتی بدر نیامده بود. بسیاری از ایرانیان مهاجر بصورت کارگر غیر حرفه ای در سرزمینهای آسیایی روسیه بخصوص آذربایجان و باکو و قفقاز کار می کردند که به گواهی کسانی مثل زین العابدین مراغه ای در وضعیت وحشتناک فقر و بدبختی زندگی می کردند.
با وارد شدن و افزایش کارخانه ها، کارگران ماهر و بخصوص کارگران چاپخانه ها اولین اتحادیه های کارگری را در سال 1290 یا 1910 میلادی در تهران تشکیل دادند.
در سال 1300 شمسی شورای مرکزی اتحادیه های کارگری از 9 اتحادیه ی کوچکتر تشکیل شد. این اتحادیه ها عبارت بودند از " کارکنان چاپخانه ها، داروسازها، کفاش ها، حمامی ها (دلاکها - پویا)، نانوایی ها، کارگران ساختمان، کارگران شهرداری، خیاط ها و کارگران بافنده" *. همین اتحادیه سه سال بعد توانست مراسم روز اول ماه مه را برگزار کند که در تهران 2000 نفر در آن مراسم شرکت کردند.
اما قدیمی ترین مراسم روز اول ماه مه که به آن برخورد کردم، در خاطرات اردشیر آوانسیان آمده است که از برگزاری با شکوه این مراسم توسط کارگران ماهیگیر بندر انزلی در سال 1922 یاد می کند که به سال شمسی می شود 1302.ارسال توسط سید احمد شتابان
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

كد موزیك بی کلام