تبلیغات
                                                                                  خدای بزرگ است اهورا مزدا                من کوروش                پادشاه جهان,شاه بزرگ                شاه نیرومند                شاه چهار گوشه جهان                پسر کمبوجیه, نوه کوروش, نبیره چیش پیش, شاهان بزرگ, شاهان انشان, از تبار پادشاهی جاودانه, آنکه پادشاهیش را خداوند دوست می داشت.                آنگاه که من آشتی خواهان به بابل اندر شدم, مردم گامهای مرا به شادمانی پذیرفتند.                سربازان بسیار من دوستانه اندر بابل گام بر میداشتند, نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این سرزمین وارد آید.                من برده داری را بر انداختم                درماندگیشان را چاره کردم, فرمان دادم همه مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و کسی آنان را نیازارد                من همه شهرهای ویران را از نو ساختم                همه نیایشگاه های بسته را گشودم                همه مردمان آواره را به جایگاه خود برگرداندم                خداوند بزرگ از کارهای نیک من خوشنود شد                بشود که دلها شاد گردد.                نبشه کورش بزرگ پادشاه ایران-بابل 538 پیش از میلاد                                                                             e-mail: sshetaban206@gmail.com دستی که خاتم بوسید - سلامت کارگران
دستی که خاتم بوسید
کارگران نیروی محرکه چرخهای صنایع جهان هستند. حمایت از جامعه کارگری حمایت از تولید کننده و مصرف کننده است.

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 1 آذر 1388

طب كار و سلامت كارگران اهمیت بالائی دارد. این كه كارگر در محیط كار خود با چه عواملی مواجه است كه می تواند برای سلامت وی خطرساز باشد.
برخی از این عوامل به مرور زمان بوجود می آیند، برخی دیگر درمان پذیر نیستند و از جمله مهمترین ویژگی های آنها این است كه قابل شناسائی و پیگیری می باشند. این عوامل به صورت فیزیكی، شیمیایی، زیست شناختی و روانشناسی كارگر را تحت تأثیر قرار می دهند.
در علم طب كار فقط كارگر مورد نظر نیست، بلكه اعضای خانه او نیز باید تحت پوشش درمانی قرار گیرند. نظارتی كه در كارخانه ها و صنایع انجام می شود، شامل كارخانه ها و صنایع درشت است و 80 درصد كارگران نیز در كارخانه های كوچك و كمتر از 50 نفر كار می كنند.
یك مشكل مطرح در این زمینه این است كه حتی قانون تأمین اجتماعی شامل كارگاههای زیر 5 نفر نیست و معاینات ادواری هم حتی برای این كارگران انجام نمی شود و قانونی بر آن حكم فرما نیست. متخصصین طب كار نیز به دلیل نیاز آموزشی جذب دانشگاهها شده اند و مابقی نیز به دلیل ابهام در تعریف ردیف شغلی سرگردان هستند.
آمار آسیب های شغلی كارگران فقط در مورد كارگرانی موجود است كه شامل پرداخت غرامت شده اند و آمار بیماری های شخصی و شایع اسكلتی و عضلانی كه 60 تا 70 درصد جامعه جهانی كارگران با آن درگیرند، وجود ندارد.
این بیماری در ایران شدیدتر است، چون شرایط كاری در اینجا سخت تر است و تمام تجهیزات پرخطر از كشورهای صنعتی و توسعه یافته به كشورهای مثل ایران صادر می شود.
حیطه فعالیت طب كار بسیار وسیع بوده و ماحصل آن سلامت نیروی كار و افزایش بهره وری و در نتیجه افزایش تولید است.
طبق مطالعات انجام شده تأثیرات اقتصادی بیماری و آسیب های ناشی از كار، اثری قابل توجه بر روی میزان موفقیت یك سازمان دارد. به عنوان مثال با برقراری یك سیستم سلامت شغلی در یك سازمان، طی معاینات بدو استخدام، یك متخصص طب كار با شناختی كه از ماهیت كار و توانائی ها و ظرفیت های مورد تقاضای كار دارد، می تواند كار مناسب فرد را پیشنهاد داده و در ضمن اعمال ملاحظات لازم با توجه به میزان سلامت و محدودیت های فردی، آن فرد را برای آن كار آموزش داده و كارآیی فرد در شغل مورد نظر را به حداكثر برساند.
سلامت می تواند با افزایش ظرفیت های فیزیكی مثل قدرت و استقامت، و همین طور ظرفیت های ذهنی مثل عملكرد شناختی و توانایی علت یابی باعث افزایش كارآیی فرد شود.ارسال توسط سید احمد شتابان
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

كد موزیك بی کلام