تبلیغات
                                                                                  خدای بزرگ است اهورا مزدا                من کوروش                پادشاه جهان,شاه بزرگ                شاه نیرومند                شاه چهار گوشه جهان                پسر کمبوجیه, نوه کوروش, نبیره چیش پیش, شاهان بزرگ, شاهان انشان, از تبار پادشاهی جاودانه, آنکه پادشاهیش را خداوند دوست می داشت.                آنگاه که من آشتی خواهان به بابل اندر شدم, مردم گامهای مرا به شادمانی پذیرفتند.                سربازان بسیار من دوستانه اندر بابل گام بر میداشتند, نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این سرزمین وارد آید.                من برده داری را بر انداختم                درماندگیشان را چاره کردم, فرمان دادم همه مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و کسی آنان را نیازارد                من همه شهرهای ویران را از نو ساختم                همه نیایشگاه های بسته را گشودم                همه مردمان آواره را به جایگاه خود برگرداندم                خداوند بزرگ از کارهای نیک من خوشنود شد                بشود که دلها شاد گردد.                نبشه کورش بزرگ پادشاه ایران-بابل 538 پیش از میلاد                                                                             e-mail: sshetaban206@gmail.com دستی که خاتم بوسید - بهداشت حرفه ای
دستی که خاتم بوسید
کارگران نیروی محرکه چرخهای صنایع جهان هستند. حمایت از جامعه کارگری حمایت از تولید کننده و مصرف کننده است.

بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 10 آذر 1388

استفاده از نیروی سالم جسمی و فکری انسانی در بالابردن سطح تولید، تأثیر بسزایی دارد و در همین رابطه است که بهداشت حرفه ای مطرح می شود. بهداشت حرفه ای، عملی است که از رابطه انسان با کار و محیط کار گفتگوی می کند.

هدف های بهداشت حرفه ای عبارتند از :
ارتقای بهداشت جسمی، روانی و اجتماعی کارگران، جلوگیری از حوادث و بیماری های ناشی از کار، حمایت کا رگران در برابر خطراتی که سلامتی آنها را تهدید می کند، به کارگماردن در محیطی که برازنده قابلیت جسمی و روانی آنها باشد. هدف بهداشت حرفه ای نه تنها حفظ سلامت کارگران است بلکه بالابردن سطح کاری و بالابردن سطح تولید در ارتباط با توانایی های کارگران می باشد.

بیماری های شغلی :
بیماری شغلی به آن دسته از بیماریها اطلاق می شود که مستقیماً در رابطه با کار و محیط کارگری به وجود می آید. عواملی که سبب بیماری کارگری خواهد شد به پنج دسته تقسیم می شوند:
1 – عوامل فیزیکی محیط کار و حرارت، سروصدا، فشار، اشعه ایکس ، آلودگی های هوا و ...)
2 – عوامل شیمیایی محیط کار (گرد و غبار ناشی از مواد شیمیایی مختلف)
3 – عوامل بیولوژیکی محیط کار (ویروس ها، قارچ ها، باکتری ها)
4 – عوامل مکانیکی محیط کار (کار با ابزار و ادوات دستی)
5 – عوامل روانی محیط کار در روابط کارگر و کارفرما و تنوع ساعات کار)
اگر شرایط مطلوب و مناسب از نظر بهداشت و ایمنی در محیط های کاری فراهم نباشد، بیماری جسمی ، روانی و بروز حوادث و مسمومیت ها را سبب می شود. اگر کارگری به کاری گمارده شود که کار مذکور با وضع جسمی و روانی او منطق نباشد یا به آن کار بی علاقه بوده و یا مهارت لازم را برای انجام آن کار نداشته باشد طبیعی است پی آمد این کار صدمه  سلامت جسمی و روانی کارگر وقوع حوادث و مسمومیت ها خواهد بود. بنابراین، می توان بیماری هایی را که بدین طریق پیدا می شوند، بیماری های حرفه ای نامید.
 

راه های جلوگیری از پیدایش بیماری های حرفه ای:
شناسایی عوامل مؤثر فیزیکی مانند حرارت، گرد و غبار ، سرو صدا و وضع انطباق بدن با دستگاهی که کار می کند و کنترل آلودگی هوا در اخل و خارج کارخانجات.
- شناسایی عوامل مؤثر روانی مانند ظرفیت بدنی و روانی و ساعات کار و عوامل مولد فشار روحی
- حفاظت کارگران در برابر بیماری های واگیر به کمک واکسیناسیون و مراقبت های بهداشتی لازم از نظر تغذیه و بهداشت محل، وضع غذاخوری، نظافت محیط کارگاه، دست شویی ، توالت ، حمام و رختکن.
- حفاظت کارگران در برابر حوادث ناشی از کار با اقدامات لازم جهت پیشگیری از تصادفات مانند نصب صحیح ماشین آلات، انجام کار به طریق صحیح از راه آموزش، حفاظت کارگران، با وسائل حفاظت فردی و جلوگیری از خطرات برق گرفتگی.
 

بهداشت روانی :
بهداشت روانی عبارت از پیشگیری از پیدایش بیماری های روانی و سالم سازی محیط روانی اجتماعی است تا افراد جامعه بتوانند با برخورداری از تعادل روانی با محیط خود رابطه و سازگاری صحیح برقرار کرده، و بتوانند به هدف های اعلای تکامل انسانی برسند.
بهداشت روانی به منظور پیشگیری اولیه، شامل کلیه اقدامات و تدابیری است که از شیوع و بروز بیماری های روانی جلوگیری کرده و سلامت کلیه افراد جامعه را تأمین می کند.
بهداشت روانی ، مفهوم عام دارد و شامل کلیه افراد و گروه های جامعه است. به عبارت دیگر بهداشت روانی یک امر همگانی است و مربوط به تمام طبقات و گروه ها اعم از پیر و جوان وکودک و بزرگسال می شود.
 


 ارسال توسط سید احمد شتابان
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

كد موزیك بی کلام