تبلیغات
                                                                                  خدای بزرگ است اهورا مزدا                من کوروش                پادشاه جهان,شاه بزرگ                شاه نیرومند                شاه چهار گوشه جهان                پسر کمبوجیه, نوه کوروش, نبیره چیش پیش, شاهان بزرگ, شاهان انشان, از تبار پادشاهی جاودانه, آنکه پادشاهیش را خداوند دوست می داشت.                آنگاه که من آشتی خواهان به بابل اندر شدم, مردم گامهای مرا به شادمانی پذیرفتند.                سربازان بسیار من دوستانه اندر بابل گام بر میداشتند, نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این سرزمین وارد آید.                من برده داری را بر انداختم                درماندگیشان را چاره کردم, فرمان دادم همه مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و کسی آنان را نیازارد                من همه شهرهای ویران را از نو ساختم                همه نیایشگاه های بسته را گشودم                همه مردمان آواره را به جایگاه خود برگرداندم                خداوند بزرگ از کارهای نیک من خوشنود شد                بشود که دلها شاد گردد.                نبشه کورش بزرگ پادشاه ایران-بابل 538 پیش از میلاد                                                                             e-mail: sshetaban206@gmail.com دستی که خاتم بوسید - تاثیر هدفمند کردن یارانه ها بر زندگی کارگران
دستی که خاتم بوسید
کارگران نیروی محرکه چرخهای صنایع جهان هستند. حمایت از جامعه کارگری حمایت از تولید کننده و مصرف کننده است.

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 1 دی 1389

تاثیر هدفمند کردن یارانه ها بر زندگی کارگران، چگونگی دستمزد سال آینده، نرخ بیکاری، تعطیلی واحد تولیدی، سرانجام بیمه کارگران ساختمانی ازجمله سوالاتی بود که خبرنگار آفرینش در یک گفتگوی دوستانه و اختصاصی با علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی انجام داد که در پی می آید.
آفرینش: لطفا نظر خودتان در رابطه با طرح هدفمند کردن یارانه ها را بیان کنید.
محجوب: باور و تصور ما آن است که آنچه در عرصه هدفمند سازی یارانه ها اتفاق می افتد توجیه قیمتی است که دولت برای درآمد بیشتر تعریف می کند. اگر امروز دولت می تواند یک ریال به عده ای در کمیته  امداد امام خمینی(ره) کمک کند دیگر پس از اجرای لایحه قادر نخواهد بود، چراکه هزینه های خودش اجازه این کار را نمی دهد. بنابراین در این شرایط دولت بزرگتر، نقش کارفرما وسیع تر و فربه تر خواهد شد. اگر ما واقعا خواستار کوچک کردن دولت هستیم این فرمول به بزرگ شدن دولت می انجامد، البته اگرچه در دولت های مختلف و با روش های گوناگون برای ما توضیح داده شده است که این گونه نخواهد شد، اما بنده حاضرم تا با شخصیت هایی که در دولت های گذشته از هدفمندکردن یارانه  دفاع کرده و شخصیت هایی هم که امروز از آن دفاع می کنند رو در رو مناظره کنم و به مردم اثبات کنم که عکس مسائلی که گفته شده و نشان داده می شود، اتفاق خواهد افتاد. هدفمندسازی یارانه ها بر زندگی همگان تاثیر گذاشته، و هیچ کس از تورم و بار هزینه ای این لایحه مصون نخواهد بود.
مجلس با تصویب قانون هدفمند کردن یارانه ها دولت را بزرگ تر و حجیم تر کرده و باعث شد که مردمی که ولی نعمت ما هستند در صف ها و خط های طولانی منتظر باشند. در حالی که طبق مصوبه قانون برنامه هزینه دولت حدود 80 میلیارد دلار است، اما امروز در حالی که هنوز چند ماه از این برنامه باقی مانده است دولت حدود 280 میلیارد از درآمدهای نفتی هزینه کرده است و با این وجود نتوانسته همه برنامه چهارم و مقاصد و برنامه های خودش را عملیاتی کند. باید با کوچک کردن حجم دولت به روزهای اول انقلاب بازگشت چراکه در حال حاضر حجم دولت مساوی بودجه سالانه است که باید این حجم حداقل نصف و یا یک سوم تولید ناخالص داخلی باشد، اما در سال 58 هزینه دولت شهید رجایی 29 درصد تولید ناخالص داخلی بود. با توجه به شرایط کنونی و تغییرات انجام شده حقوق کمتر از 5 میلیون ریال نمی توان برای کارگران پیشنهاد کرد.
آفرینش: چه پیشنهادی در مورد حداقل دستمزد در طرح تحول اقتصادی دارید.
 محجوب: اگر حداقل دستمزدها براساس روند موجود تعیین نشود، محیط کار ملتهب می شود، این موضوع چندین بار در مجلس مطرح شده است و آن هنگامی که قرار بود این بحث را در قانون برنامه سوم توسعه لحاظ کنند، من دو هفته به دلیل اعتراض به این موضوع به مجلس نرفتم. نمی شود که با سرنوشت یک عده ای که خود همواره در معرض تورم هستند بازی کرد. آن هم در شرایطی که دستمزدها براساس تورم سال قبل تعیین می شود. تعیین حداقل دستمزد علت تورم نیست; بلکه خود معلول افزایش قیمت است. به جای مبارزه با علت ها با معلول ها مبارزه می شود.
آفرینش: در رابطه با نرخ بیکاری توضیح دهید.
محجوب: آمار قابل استناد آمار رسمی  است ولی برداشت ما از نرخ بیکاری بیش از 16 درصد است. طبق قانون فقط مرکز آمار حق دارد آمار اشتغال را اعلام کند، تصورمان بر این است که در آمارگیری های اخیر دست زدن به استانداردها موجب جابه جایی اعداد شده است. نگرش کنونی به آمار بیکاری باید عوض شود، چون آمار بیکاری واقعی که جامعه  آن را حس می کند، بیکاری موثر جوانان 18 تا 25 سال است که در آمارگیری سال 85 رقم آن از 23 درصد متجاوز بود. باید این آمار واقعی ملاک برنامه ریزی ها باشد، در حالی که آمارگیری های کنونی در جامعه  آماری 50 هزار نفری انجام می شود و صحت آماری به این روش مورد تردید است.
آفرینش: وضعیت کارگران در دولت نهم را چگونه ارزیابی می کنید.
محجوب: روزگاری در این کشور کارگران لوازم منزل مورد نیاز خود را ابتدا می خریدند و ماه بعد پولش را پرداخت می کردند اما در این دوره کارگران برای تامین مایحتاج خود، دست به دامان نمایندگان مجلس می شوند تا با اخذ یک وام بتوانند یک وسیله برای منزل تهیه کنند. آنچه ما خواستار آنیم بازگشت عزت کارگران و افزایش جایگاه اجتماعی آنان است. میزان دخالت دولت در اقتصاد نگران کننده است. طبق آخرین آمارها که در کمیسیون اقتصادی مجلس استخراج شده، میزان دخالت دولت در تولید ناخالص داخلی در دوره نهم بیش از 86  درصد است. در حدود نیمی از درآمدهای نفتی در سال های اخیر خارج از مصوبات مجلس و حتی بیشتر از میزان مقرر هزینه شده است.
آفرینش: در رابطه با تعطیلی واحدها چه عقیده ای دارید.
محجوب:  در آمارها اعلام می شود 360  واحد تولیدی در این دولت تعطیل شده است، در حالی که این عدد درست نیست. تعداد واحدهایی را که در سال های گذشته تعطیل شده اند، 1200  است. علاوه بر این طی سال های گذشته کارگران حقوق خود را هم نامنظم دریافت کرده اند. طبق این آمار تعداد بیکاران این واحدهای تعطیل شده حدود 200 هزار نفر است. اگر بحران وجود دارد، باید این بحران منتشر شود و اگر نظر ما را بخواهید، می گوییم که بحران وجود دارد اما واحدهای اقتصادی سیاست های حمایتی لازم دارند نه بسته های حمایتی.
آفرینش: بیمه کارگران ساختمانی به کجا رسید؟
محجوب: بیمه کارگران ساختمانی قرار بود از اول فروردین ماه امسال اجرایی شود، آخرین اصلاحات در این مورد در سال گذشته انجام شده بود و اکنون به هر کدام از این کارگران تعلق می گیرد.

(منبع:روزنامه آفرینش)ارسال توسط سید احمد شتابان
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

كد موزیك بی کلام